Miért fontos a nyelvkaparás?
Van egy általános elképzelés arról, hogy a kellemetlen szájszagot a gyomor bizonyos problémája okozza. Az esetek nagyobb részében ez inkább a nem megfelelő szájápolás jele. Lássuk akkor mi az igazság!
A tapasztalat az, hogy a fogmosás mellett nem fordítunk figyelmet a nyelvtisztításra, holott a szájba lévő baktériumok több mint ¾ része leginkább a nyelvtisztítással távolítható el, ami a szájszag 80-90 %-át okozza.
A kellemetlen szájszag oka
Mivel a nyelv felületén szaporodik a legtöbb baktérium, melyek a fog- és ínyproblémákért felelősek, ezért egy lepedékes nyelv a kellemetlen látványon túl a rossz lehelet forrása is lehet. A szájhigiénia javítása és az egészségünk támogatása érdekében a legfontosabb, hogy reggeli szájápolási tutin így nézzen ki:
Reggel – mielőtt bármit is fogyasztanánk (beleértve a vizet is) – legelőször mossunk fogat és kaparjuk le a nyelvünkről a lepedéket!
Miért fontos ez?
Éjjel – mivel jó esetben zárt szájjal alszunk – a szájüreg levegőzésének hiányában a meleg, nedves közeg jó táptalaj a baktériumok szaporodásának. Ezen kívül a szervezet természetes öntisztulásának eredményeként a szájban ’toxinok’ is felgyűlnek, amit jó kitisztítani a szájból mielőtt innánk vagy ennénk valamit, ezzel a bélrendszerbe juttatva ezeket. Ezek felelősek a fog- és ínyproblémák kialakulásáért.
Este se legyünk restek nyelvet kaparni!
Az esti nyelvkaparás azért fontos, mert a nap folyamán az ízlelőbimbókra rakódott lepedék eltávolításával a baktériumok szaporodásának kedvező közegét távolítjuk el.
Milyen nyelvkaparót használj?
A nyelvkaparáshoz pár száz forintért lehet vásárolni speciális nyelvkaparót, ami a legjobb a nyelv tisztán tartására. Bár fogkefegyártó cégek próbálkoznak a ’kettő az egyben’ fogkefével, aminek a hátsó részét redőssé téve nyelvkaparóként használható, de az közel sem hozza azt az eredményt.
A lehető legrosszabb, ha a fogkefével dörzsölöd a nyelved. Azzal azt éred el, hogy még inkább szétkened a lepedéket és beledörzsölöd az ízlelőbimbókba.
Hogyan csináld?
Nyelvkaparásánál a nyelv hátsó részére fordítsunk nagyobb figyelmet, hisz a nyelv első része az aktív mozgás és súrlódás következtében öntisztító.
A tisztító, kaparó mozdulatokat hátulról előre húzva végezzük, közben ajánlott vízzel öblögetni, ami az első időben a nyelv hátsó részének érintése következtében megjelenő öklendezési reflexet megszünteti.
A legjobb, ha a nyelvtisztítást a fogmosás részévé tesszük.
Érdekesség
A távol-kelet nagy gyógyító hagyományai - mint az indiai, kínai és tibeti rendszerek - a nyelvre, mint diagnosztikai területre tekintenek. Annak formájáról, színéről, kinézetéről nagyon pontos az egészségi állapottal kapcsolatos információkat szerezhetünk. De ezt már egy másik cikkben!